ERTEMLER

Arama

Son Yorumlar

  Duroğlu Sordu Erginer Yanıtladı

  Duroğlu Sordu Erginer Yanıtladı

  2016-2017 sezonu hazırlıklarını sürdüren Balıkesirspor’un Samsunspor’la oynayacağı ilk hazırlık maçı münasebetiyle takımın kamp yaptığı Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan tesislere gittiğimde Balıkesirspor Teknik Sorumlusu Reha Erginer ile görüşme fırsatım oldu. Fırsat bu fırsat deyip, geçtiğimiz sezona dair, transfer çalışmaları ve kamp dönemine ilişkin aklıma takılan, sizlerin merak ettiği ne varsa, ben sordum, Reha Hoca da içtenlikle […]

  01 Ağustos 2016 Pazartesi - 0 kez okunmuş
  Facebook 0 Twitter 0

  2016-2017 sezonu hazırlıklarını sürdüren Balıkesirspor’un Samsunspor’la oynayacağı ilk hazırlık maçı münasebetiyle takımın kamp yaptığı Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan tesislere gittiğimde Balıkesirspor Teknik Sorumlusu Reha Erginer ile görüşme fırsatım oldu.

  Fırsat bu fırsat deyip, geçtiğimiz sezona dair, transfer çalışmaları ve kamp dönemine ilişkin aklıma takılan, sizlerin merak ettiği ne varsa, ben sordum, Reha Hoca da içtenlikle yanıtladı.

  “YETENEKLİ OYUNCULAR SİZE MAÇ KAZANDIRIR ANCAK ŞAMPİYON YAPMAZ, SİZİ TAKIM ŞAMPİYON YAPAR”

  İrfan Duroğlu: Hocam, öncelikle yoğun çalışma temponuzun içerisinde bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Zaman kaybının önüne geçmek adına müsaadenizle ilk sorumu sorayım. Bugüne gelmeden önce son 10 haftasında görev yaptığınız 2015-2016 sezonunu değerlendirelim istiyorum. Geçtiğimiz sezon Balıkesirspor’un temel sorunu ne oldu?

  Reha Erginer: Bu soruyu iki bölüm halinde cevaplamam lazım. Bizim göreve gelmemizden önceki 24 haftayı ve bizim görevde olduğumuz son 10 haftayı iki ayrı bölümde değerlendirmem doğru olacaktır. PTT 1. Lig’de mücadele eden çok sayıda takım sezona başlarken şampiyonluk hedefiyle iyi takım kurmak ister ve transfer çalışmaları bu doğrultuda yapılır.

  Balıkesirspor, 2015-2016 sezonuna başlarken Spor Toto Süper Lig hedefiyle iyi bir takım kadrosu oluşturdu. Ancak başarılı olabilmek için sadece kaliteli oyunculardan oluşan bir kadro ve teknik heyetin performansı tek başına yeterli olmuyor.

  Sportif başarının temel kriterleri var. Bunların başında gelen, yönetim, şehrin dinamikleri ve taraftar gibi bir çok etkenin bir bütün olması, sporcuların oyuncu ve kişisel karakterleri doğru çalışma programları ile iyi çalışması lazım.

  Sezon içerisinde yaşanan yönetim ve teknik heyet değişiklikleri bu süreci olumsuz olarak etkiler. Geçtiğimiz sezon Balıkesirspor’da yönetim değişikliği oldu. Bizden önce üç kez teknik heyet değişti. Biz Balıkesirspor’da görev yapan dördüncü teknik heyet olduk.

  Bu durum, Balıkesirspor gibi hedefi olan tüm takımları olumsuz etkiler. Her teknik adamın bir oyun anlayışı ve oyuncu tercihleri vardır. Oyuncuların da bu kadar sık gerçekleşen değişikliklere çabuk adapte olmasını beklememek lazım. Her değişiklik, takımları geri götürüp, hedeflerinden saptırır.

  Balıkesirspor’da göreve başladığım gün, ben de “Balıkesirspor’un iyi bir oyuncu kadrosu var” demiştim. Oyuncu kalitelerine bakarak bunu söylemek zor değil. Ancak kadro kalitesi her zaman saha performanslarına yansımıyor.

  Benden önce sahasında yenilmeyen bir Balıkesirspor vardı. Ancak kazanmakta da zorlanan bir Balıkesirspor vardı. PTT 1. Lig’de içeride veya dışarıda demeden, alınacak her bir puanın çok büyük önemi vardır. O bir puanlara sezon biterken çok ihtiyacınız olur. Bazen kaybetmeyerek de kazanırsınız. Ancak belli bir hedefiniz varsa, o hedefe ulaşmak için tutturmanız gereken bir puan ortalaması var. Her ne olursa olsun o ortalamanın etrafında kalmalısınız ki yarışın içinde olasınız.

  Benim görev yaptığım son 10 haftalık bölüme gelecek olursak, son 10 haftayı 1,9 puan ortalamasıyla tamamladık. Baktığınız zaman iyi bir puan ortalaması, bizi şampiyonluk yarışının içinde tutacak bir puan ortalamasını yakaladık.

  Sezonun son bölümünde kadro dışı kalan oyuncularımız oldu. Bu da dışarıdan bakıldığında, ‘Balıkesirspor, yarışı bıraktı’ gibi algılanmış olabilir ancak tam tersine bu durum diğer oyuncularımız üzerinde pozitif bir etki yaptı. Bizim için lig o zaman başladı ve biz son üç maçımızı kazanarak Play-Off grubuna kaldık.

  Oyuncularımız da o zaman formanın pahalı olduğunun, isimlerin değil takımların önemli olduğunun farkına vardı. Futbolu isimler oynamaz, isimler maç kazandırmıyor. Yetenekli oyuncular size maç kazandırır ancak şampiyon yapmaz. Sizi takım şampiyon yapar.

  Son 10 haftada, beni en çok zora sokan şeyin kadro derinliği olduğunu açıkça söyleyebilirim. Oyuna müdahale şansımız kalmadı. İstediğimiz kadroyu oluşturmakta çok zorlandık. Play-Off karşılaşmalarında da bu durum çok farklı olmadı.

  Bu tabloda bile Alanyaspor’u eleyebilirdik. Belirleyici olan ikinci maça çok iyi başladık. Maçın başlarında bulduğumuz pozisyonları değerlendirseydik o maçın senaryosu çok daha farklı olurdu. Ama olmadı artık yeni bir sezona başlıyoruz.

  Ben bu vesileyle başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur olmak üzere geçtiğimiz sezon bize destek olan herkese, yönetim kuruluna, taraftarlarımıza, iş adamlarına ve tüm Balıkesir halkına teşekkür ediyorum.

  “BALIKESİRSPOR’UN HEDEFİNİN 2017-2018 SEZONUNDA SPOR TOTO SÜPER LİG’DE MÜCADELE ETMEK”

  İrfan Duroğlu: 2016-2017 Sezonun planlamasını yaparken, Balıkesirspor’un hedefi ne olarak belirlendi? Hangi hedef doğrultusunda transfer ve diğer çalışmalar yapıldı ve yapılıyor?

  Reha Erginer: Sezon başında takım mühendisliği çok önemli. Çünkü sezon boyunca sizi bu hesaplar taşıyacak. Yeni sezonun planlarını yapmak, dışarıdan bakıldığı kadar kolay değil. Teknik olarak takımdan ayrılmasını düşündüğünüz oyuncular oluyor ancak bu oyuncunun devam eden sözleşmesi var. Bunun yüksek maliyetleri oluyor.

  Ben, transfer çalışmalarının yönetim kurulu ve teknik heyet tarafından ortaklaşa yapılması gerektiğini düşünüyorum.  PTT 1. Lig takımlarının gelirleri belli. Yönetim kuruluna bir isim listesi verirken bu dengenin mutlaka korunması gerekiyor.

  Transfer yaparken oyuncunun kalitesi mutlaka önemli, hocanın oynatacağı sistem, oyuncunun hocaya ve takıma uygunluğu, oyuncunun karakteri çok önemli ama maliyet en belirleyici kriter. Bu nedenle yönetimle birlikte ortak hareket etmeliyiz ki doğru işler yapabilelim.

  Takımdan gidecek oyuncuların geçmiş sezonda gösterdikleri performanslar, maliyetleri, oyuncu karakterleri, ve kişilikleri bence önemli kriterler. Bunların hepsini bir araya getirip bir transfer planı uyguladık. Takımdan ayrılması ve kalmasını düşündüğümüz oyuncuların değerlendirmesine oyuncu kaliteleri en önemli kriterimiz oldu.

  Ama geçtiğimiz sezon yüksek bütçelerle kurulmuş bir takımın, kulübün sırtında büyük bir yük olduğunu da görmezden gelemezdik. Her sezon bu tarz transferler yaparak, böyle büyük paralar harcayarak, bu işleri götüremezsiniz. Teknik adam olduğum gibi kulübü mali yönden de düşünmem gerekiyor. Hiçbir zaman ‘benden sonra ne olursa olsun’ düşüncesinde olmadım.

  Amacımız Balıkesirspor’a doğru bir sistemin yerleştirilmesi. Transfer planlarımızı da bunun üzerine kurduk. Takımdan ayrılacaklar ve takımda kalacaklarda olduğu gibi yeni transferlerimizi de belli prensipler doğrultusunda yaptık.

  Geçtiğimiz sezondan iyi bir takım iskeletimiz var. Yetenekli ve kaliteli oyuncularımız var. Bu ekibi kaliteli transferlerle takviye ettiğimizi düşünüyorum. Teknik adamın görevi sadece takımı hazırlamak, takımı antrene etmek olarak görülmemeli, biz bir bütün olarak bu organizasyonun içinde yer alıyoruz.

  Şunu net olarak söyleyebilirim ki bizim öncelikli hedefimiz, şehrin tüm dinamiklerini harekete geçirerek Balıkesirspor’un marka değerini yükseltmektir. Bu hedefe yürürken de yönetim kurulunun tüm sorunlarına biz de ortak oluyoruz.

  Belirlediğimiz kriterler ve transfer politikamız doğrultusunda transfer çalışmalarımızı yaptık. Geldiğimiz noktada Balıkesirspor’un hedefinin 2017-2018 sezonunda Spor Toto Süper Lig’de mücadele etmek olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  PTT 1. Lig’de çok sayıda takımın aynı hedefle yola çıktığını biliyoruz. 2016-2017 Sezonunun geçtiğimiz sezonlara göre çok daha zor geçeceğini düşünüyorum. Hedefimize ulaşmak için performansımızı her zaman üst düzeyde tutmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz.

  TRANSFER TAMAMLANDI

  İrfan Duroğlu: Nizamettin’in de sözleşme imzalamasıyla transfer çalışmaları tamamlandı mı? Başka transfer olacak mı?

  Reha Erginer: Planlamış olduğumuz transfer çalışmalarını tamamladık. Ama transfer bitmez. Yarının ne getireceğini bilemeyiz. Herhangi bir sakatlık veya zorunlu durum olması halinde transfer yapabiliriz.

  “BAZI OYUNCULARI KİRALIK OLARAK GÖNDEREREK ONLARIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ”

  İrfan Duroğlu: Kampta bulunan genç oyunculara bakış açınız nedir? Onların performanslarını değerlendirip, takımda kalıp kalmayacakları hususunda bilgi verir misiniz?

  Reha Erginer: Oyuncuların gelişmesi için A takımla birlikte kampa katılması oldukça önemli. Kampa katılan genç oyuncu sayısının fazla olmasını ben özellikle istiyorum. Genç oyuncularımızı, kendi takımlarında görmek isteyen çok sayıda kulüp var. Onlar için her gün çok sayıda talep geliyor. Bu bile onların kalitesini ortaya koyuyor.

  Biz de onların sergiledikleri gelişim ve performanslarını takip ediyoruz. Takımda kalması gereken oyuncuların, takımda kalması için uğraşırım. Ama oyuncunun bir başka takıma gidip forma giyme şansı bulması onun gelişimine katkı sağlayacak ve bunu çabuklaştıracaksa da gitmesi için izin verebilirim.

  Oyuncunun bir başka takıma kiralık verilmesi, onun performansının yetersiz olduğu anlamına gelmez. O oyuncunun, bizim takımımızda alacağı süre az olursa onun gelişimini olumsuz olarak etkiler. Bazı oyuncuları kiralık olarak göndererek de gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

  Elbette gönderdiğiniz kulüp, oynadığı takım, çalıştığı teknik adam önemlidir. Bizim oyuncularımızın durumları kamp dönemini sonuna doğru netleşecek. Gençlerin çalışmalarından ve performanslarından genel olarak memnunum. Ama hem onların geleceği hem de kulübün menfaati için doğru kararları vermemiz lazım.

  “HAZIRLADIĞIMIZ DOĞRU PROGRAMLAR SAYESİNDE ŞU ANA KADAR ÖNEMLİ SAKATLIKLAR YAŞAMADIK”

  İrfan Duroğlu: Kamp dönemini değerlendirir misiniz?

  Reha Erginer: Çalışmalarımıza 8 Temmuz’da Balıkesir’de başladık. Bu dönemde sağlık kontrolleri, testler ve dayanıklılık antrenmanları yaptık ve ikinci etap çalışmaları için 15 Temmuz’da Kızılcahamam’a geldik. Bugüne kadar da çalışmalarımıza devam ettik.

  Samsunspor’la oynanan hazırlık maçını da sayacak olursak 37 antrenman yaptık. Oldukça yoğun çalışıyoruz. Ağır bir kamp programı uyguladık. Ama bunun böyle olması da doğal.

  Kadromuzu erken oluşturduk. Bu oluşum benim için çok önemli. Çünkü takıma sonradan dahil olan oyuncuların diğer oyuncularla mesafeyi kapatması zor oluyor. Onlara ayrı bir antrenman programı uygulamak hem zor hem de riskli oluyor. Yapacağınız yanlış bir yüklenme sakatlığa sebep olabiliyor. Yapılan taktiksel antrenmanların dışında kalması da adaptasyon süresini uzatıyor. Bu nedenle avantajlıyız.

  Burada kondisyonel çalışmalar çok fazla yaptık. Taktiksel antrenmanlar yapıyoruz. Yaptığımız antrenmanları maçlarla geliştireceğiz. Üçüncü periyodda bu tempo daha da artacak. Son 10 günlük bölümde 4 hazırlık karşılaşması yapacağız. Hazırlık maçına göre antrenman programı yapmıyorum. Lige göre bir antrenman programımız var. Bu programı bozmadan sezona hazırlanacağız.

  Antrenman programlarımız yoğun ve ağır olmasına rağmen hazırladığımız doğru programlar sayesinde şu ana kadar önemli sakatlıklar yaşamadık. Ben, tüm oyuncularıma, şu ana kadar gösterdikleri çaba ve çalışma azminden dolayı teşekkür ediyorum.

  “ASLA PES ETMEYEN BİR BALIKESİRSPOR SAHADA OLACAK”

  İrfan Duroğlu: Balıkesirsporlu taraftarlar 2016-2017 sezonunda nasıl bir Balıkesirspor izleyecek?

  Reha Erginer: Çağdaş futbol oynamak istiyoruz. Oyunun herhangi bir bölümünün ağırlıklı olacağı bir oyun yapısı oynatmak istemiyorum. Oyunun her iki yönünü de çok iyi oynayacağız. Bunu oyuncularıma da söylüyorum. Onlarında kedilerini geliştirmesi için oyunun her iki yönünü de iyi oynamaları gerekiyor.

  Tüm çalışmalarımızı, iyi savunma yapan, topa sahip olarak doğru hücum yapacak, göze hoş gelen bir futbol oynamak için yapıyoruz. Bunun zor olacağını ve zaman alacağını da biliyoruz. Ama başaracağımıza inanıyorum.Rakibe ve ligin gidişatına göre oyuncu kadrosu, maç taktiği ve oyun düzeni belirleyeceğiz. Maç, maç değerlendireceğiz. Maçlara göre farklılıklarımız olacak. Oyunun içinde de değişiklikler yaptığımızı göreceksiniz.

  Balıkesirspor taraftarı, istekli, arzulu, her şart altında mücadele eden, iyi futbol oynayan ve asla pes etmeyen bir Balıkesirspor izleyecek.

  “BİRLİKTELİĞİ HER ANLAMDA SAĞLAMAMIZ LAZIM”

  İrfan Duroğlu: Balıkesir’e, Balıkesirlilere, Balıkesirspor taraftarlarına 2016-2017 sezonu için ne söylemek istersiniz?

  Reha Erginer: Balıkesirspor Kulübü yöneticileri üzerine düşeni yaptı. Bizi hedefimize taşıyacağına inandığımız oyuncu kadrosunu oluşturduk ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sağ olsun desteğini esirgemiyor.

  Şimdi şehirde çok büyük bir birlikteliğe ihtiyacımız var. Bu birlikteliği her anlamda sağlamamız lazım. Şehrin dinamikleri devreye girmeli.

  Taraftarımıza sahada oynadığı futbolla zevk veren, modern futbol oynayan, mücadeleyi hiçbir zaman bırakmayan bir takım izletmek istiyoruz.

  Bizleri zorlu bir sezon bekliyor. Bu zorlu sezonda en büyük desteğimiz 12. adam dediğimiz taraftarımız olacak. Onlarla aramızda çok sıkı bir bağ oluşturacağımız düşünüyorum. Taraftarımızın desteği ve şehrin dinamiklerinin oluşturacağı birliktelikle hedefimize ulaşmak istiyoruz.

  İrfan Duroğlu: Teşekkür ederim hocam, ağzınıza sağlık. İyi çalışmalar diliyorum.

  Reha Erginer: Rica ederim. Sizin de ayağınıza sağlık. Balıkesir’den kalkıp buralara kadar geldiniz.

   

  12-adam-hazir-olsun38a57d985dededa4bbb6

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sayfalar

  Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
  iPortal Kodlayan: Özer Gül